W ostatnich kilku latach głośno było o atakach cybernetycznych. Czy oznacza to, że przestępstwa cybernetyczne nigdy wcześniej nie istniały? Owszem, istniały! Tylko że skutki nie były tak poważne i masowe. Ostatnia fala ataków cybernetycznych, takich jak WannaCry i NotPetya, ponownie skupiła uwagę globalną na przestępstwach cybernetycznych. Wdrażanie zaawansowanych strategii zabezpieczeń cybernetycznych w celu zwalczania zagrożeń jest koniecznością. Niezbędne jest uznanie przestępstw cybernetycznych, traktowanie ich poważnie i wdrożenie środków zapobiegawczych, w przeciwnym razie będziemy bardzo łatwym celem, który łatwo okraść z wartości intelektualnej albo finansów.
Nieschematyczne cyberataki
Minęły czasy, gdy cele przestępstw cybernetycznych miały drugorzędny charakter. Głównym celem przestępstw cybernetycznych nie jest już tylko zemsta, szybkie pieniądze czy pozyskiwanie poufnych danych. Przemienił się on w większe cele i bardziej złowieszcze motywy, bardziej znane jako cyberwojny. Wszystkie krytyczne infrastruktury, obecnie, takie jak usługi użyteczności publicznej, elektrownie, placówki opieki zdrowotnej, lotniska itp. są połączone z siecią w sposób zaawansowany. Do końca 2030 roku będziemy mówić o prawie 30 miliardach połączonych urządzeń. Eksponujemy się dość istotnie, tworząc dla mózgów przestępstw cybernetycznych nowe cele do łatwego zarobku? Myśleć o zabezpieczeniach należy już teraz, bez zbędnej zwłoki.
Zaawansowane zagrożenia cybernetyczne
Przestępcy cybernetyczni sięgają po coraz bardziej zaawansowane i złowieszcze taktyki. Zuchwałe ataki zostawiające coraz mniej śladów. Hakerzy mają takie same umiejętności techniczne jak najlepsi specjaliści z branży IT. W miarę postępu technologii zapobiegających zagrożeniom cybernetycznym, tak też rozwijają się używane przez nich metody ataku. Wykwalifikowani hakerzy rosną liczebnie, podobnie jak zaawansowane narzędzia w Internecie. Częstym atakom poddawane są firmy zyskujące na popularności oraz sektor fintech, reprezentowany przez firmy oferujące płatność elektroniczną czy usługi transakcji płatniczych online.
Następstwa są poważne
Jak wspomniano wcześniej, wszystkie krytyczne infrastruktury są teraz połączone z siecią światową. W rzeczywistości wszystkie firmy mają swoje kluczowe dla działalności biznesowej dane zapisane w formacie cyfrowym i są więc w dużym stopniu zależne od swoich systemów i sieci. W takich okolicznościach nawet mały atak na sieć lub system może mieć kaskadowe skutki dla ich operacji. Niezabezpieczenie takich krytycznych sieci przed potencjalnymi atakami cybernetycznymi może zagrażać wiarygodności, sprzedaży, zyskom, a czasem nawet bezpieczeństwu narodowemu!